EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости НАСЛОВНА

Која е тајната на долговечноста?

СЕСТРА Андре, француска калуѓерка, повеќе не е најстарата личност во Европа, туку и во светот. На 118. години и 73. дена по смртта на Кане Танака од Јапонија, Гинисовата книга на рекорди во понеделникот ја потврди нејзината титула за најстара личност на светот.

Родена на 11. февруари 1904. година, Лусил Рандон се грижела за децата како гувернанта и станала калуѓерка за време на Втората светска војна. Цели 28. години се грижела за сирачињата во болница во Виши.

Таа ја преживеала пандемијата на шпански грип од 1918. година и сега официјално стана најстарата личност во светот што го преживеала Ковид-19. Таа се заразила со вирусот во 2021. година и за „Гардијан“ изјавила дека „не ни сфатила дека го има“. Таа веќе 12. години живее во дом за стари лица во Тулон, на југот на Франција. Во екот на пандемијата, таа го поминувала времето исклучиво во својата соба, иако нејзината осаменост била тешка.

Таа добила писмо од папата Франциско и новоизбраниот претседател Емануел Макрон, кој е 18-ти претседател на власт за време на нејзиниот живот.

На прашањето која е тајната на долговечноста, најстарата личност на светот им кажала на новинарите дека пие по една чаша вино секој ден и дека чоколадото е нејзината „скриена тајна“.
Најстарата личност некогаш снимена била исто така Французинка по име Жан Луиз Калмент која живеела 122. години и 164. дена. Таа исто така тврдела дека чоколадата и љубовта кон виното играат голема улога во долговечноста.

Податоците собрани пред пандемијата во 2019. година покажале дека очекуваниот животен век во Франција е 85,3 години за жените и 79,4 години за мажите, што вбројува меѓу најдолгите во светот.
Си-Ен-Ен објавил дека сестра Андре ја нарекла нејзината титула „тажна чест“ велејќи: „Чувствувам дека ќе ми биде подобро во рајот, но добриот Господ сè уште не ме сака“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

БЕРЛУСКОНИ СИ НАПРАВИЛ СОПСТВЕНА ГРОБНИЦА ВО ДОМОТ, НО ПОТОА ДОЗНАЛ ДЕКА ЈА НАПРАВИЛ ЗА ЏАБЕ – следувало шок информација уште кога бил жив!

Angela

Колку висока температура може да издржи човечкото тело?

Angela

НИ ДОАЃА ГОЛЕМ ПРАЗНИК УТРЕ – за оваа вода се верува дека е лековита, помолете се на овој светец и сите желби ќе ви станат реалност!

Angela