EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

Кој е Ервин Бах, најголемата љубов на Тина Тарнер: Се вљубиле на прв поглед, а тој ѝ го врати животот! (ФОТО)

Тина Тарнер ја пронајде вистинската љубов со сопругот Ервин Бах.

„Кралицата на рокенролот“ се запозна со поранешниот музички директор една деценија откако таа побегна од својот прв сопруг и музички партнер Ајк Тарнер, со кој има четири деца. (Најстариот син на Тина Тарнер, Крег, почина со самоубиство во 2018 година, а нивниот најмлад, Рони, неодамна почина од компликации од рак на дебелото црево во декември 2022 година.)

Тарнер и Бах беа во врска 27 години и беа во брак 10 години до нејзината смрт на 24 мај 2023 година по долго боледување. Во текот на нивната повеќедецениска врска, парот сподели многу слатки моменти и пресвртници заедно. Тарнер, исто така, му припиша на Бах што ја научил како „да сака без да се откажам од тоа што сум“.

„Си даваме слобода и простор да бидеме индивидуи а во исто време да функционираме како двојка“, напиша пејачката во својата книга „Среќата станува ти: Водич за да го промениш својот живот на добро“.

„Ервин, кој е сила на природата сам по себе, никогаш не бил ни малку исплашен од мојата кариера, моите таленти или мојата слава. Тој ми покажува дека вистинската љубов не бара затемнување на мојата светлина, така што тој може да блесне. Напротив, ние сме светлината на животот на еден со друг и сакаме заедно да блеснеме колку што можеме“.

Додека парот ја одржуваше својата врска релативно приватна со текот на годините, тие ја отворија за светпт својата љубовна приказна во документарниот филм на HBO од 2021 година, Тина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ░K░e░t░y░ (@rockety88t)

Тој е поранешен музички директор

Бах беше извршен директор на европската издавачка куќа ЕМИ, која работеше со славни имиња како Квин, Пол Макартни, Пинк Флојд и Радиохед. Тарнер работеше со ЕМИ за да ја дистрибуира нејзината музика во странство.

Издавачката куќа се распадна на помали компании во 2012 година. Пред нејзиното распаѓање, ЕМИ беше една од најголемите издавачки куќи во музичката индустрија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tina Turner! (@tina.turner.rocks)

Се сретнале на аеродром, била љубов на прв поглед

Тарнер и Бах се сретнаа во 1985 година на аеродромот во Дизелдорф, Германија. Бах беше испратен од ЕМИ да ја пречека и поздрави пејачката кога таа пристигна. Во документарниот филм на HBO од 2021 година, „Тина“, парот рече дека имале инстант врска од моментот кога ги вкрстиле очите.

„Нејзиниот менаџер Роџер [Дејвис] ме замоли да ја земам Тина“, се сеќава Бах во документарецот.

„Значи, Роџер ми рече: „Тина, ти се возиш со Ервин“, а јас одговорив: „Ајде! “, додаде Тарнер низ смеа. „Тој навистина беше толку убав. Моето срце брзо чукаше и тоа значеше дека сретнав сродна душа, а рацете ми се тресеа“.

Парот започна романтична врска истата година.

„Заљубувањето во мојот сопруг, Ервин, беше уште една вежба за напуштање на мојата комфорна зона, отворена за неочекуваните подароци што ги нуди животот“, напиша Тарнер во „Среќата станува ти: Водич за менување на животот на добро“.

„Денот кога првпат го сретнав Ервин, на аеродром во Германија, требаше да бидам премногу уморна од мојот лет, премногу преокупирана со мислите за мојата концертна турнеја“, продолжи таа. „Но, го забележав, и веднаш почувствував емотивна врска. Дури и тогаш, можев да го игнорирам она што го чувствував – можев да ги слушам гласовите на духовите во мојата глава кои ми кажуваа дека не изгледав добро тој ден или дека не треба да размислувам за романса бидејќи никогаш не завршува добро. Наместо тоа, го послушав своето срце. Ја напуштив зоната на удобност и ставив приоритет да го запознаам Ервин. Таа едноставна прва средба доведе до долга, убава врска – и мојот единствен вистински брак“.

Тој е повеќе од 16 години помлад од Тарнер

Кога Тарнер и Бах се запознале, тој во тоа време имал 30 години. Тарнер имаше 47 години.

Двојката не обрна внимание на критиките за нивната разлика во годините, а Тарнер накратко прозборе за тоа во нејзините мемоари, My Love Story. “Неверојатно, со оглед на тоа колку долго бевме заедно, сè уште имаше луѓе кои сакаа да веруваат дека Ервин се оженил со мене поради моите пари и слава. Што друго би сакал помлад маж од постара жена? Ервин секогаш ги игнорирал гласините”, напишала таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Closer Weekly (@closerweekly)

Се венчаа во 2013 година

По 27 години заедно, парот се венча на граѓанска церемонија во Швајцарија. Тарнер во тоа време имала 73 години.

Неколку дена по нивната венчавка, Тарнер и Бах приредија раскошна забава исполнета со ѕвезди на нивниот имот покрај езерото во Швајцарија. Опра Винфри, Џорџо Армани и Дејвид Боуви беа меѓу 120-те гости, а домот на парот беше украсен со 70.000 црвени и жолти рози од Холандија. Мажите беа замолени да присуствуваат на настанот во црна вратоврска, додека жените носеа нијанси на бела и беж. Присутните учествуваа во традиционален будистички ритуал за благословување на вода, знак на верата што Тарнер ја практикуваше од 70-тите.

По речиси три децении заедно, венчавката беше изненадување. Во 2000 година, Тарнер и Бах ги минимизираа свадбените муабети и изгледаа задоволни со нивниот лежерен европски начин на живот.

„Не ни треба брак за да бидеме заедно“, се согласи своевремено Бах, додавајќи: „На некои луѓе им треба таа безбедносна работа, но мислам дека ако внатрешно сте задоволни со вашиот партнер, не ви требаат симболи“.

Тој ја запросил Тарнер повеќе пати

За време на интервјуто за Опра, Бах откри дека ја замолил Тарнер да се омажи за него „двапати“ кога таа наполнила 50 години.

„Се обидував да ѝ ја покажам на Тина мојата посветеност. Мислам дека кога жената ќе наполни 50 години, таа треба да има обврска од нејзиниот партнер“, објасни тој. “Бев посветен и сакав да го покажам ова, па клекнав на колено. Никогаш не го правев тоа порано во мојот живот, никогаш порано не бев оженет. И го имав мојот прстен подготвен… Имав сè подготвено”.

„Иако ме запроси, не мислев дека е реално, не му верував“, додаде Тарнер. Но, не сакав да кажам „не“, бидејќи сакав да ја продолжам врската“.

Бах, исто така, сподели дека слушањето за малтретирањето кое Тарнер го претрпела додека била во брак со Ајк, му било „тешко да го слуша“.

Ѝ донираше бубрег на Тина

Во мемоарите на Тарнер од 2018 година, My Love Story, ѕвездата сподели дека поминала години справувајќи се со болести опасни по живот. Таа доживеа мозочен удар само три недели по нејзината венчавка со Бах, а во 2016 година ѝ беше дијагностициран рак на цревата.

Откако доживеала непријатни несакани ефекти од третманот, Тарнер се свртела кон хомеопатски лекови, кои само ја влошиле нејзината состојба. По кратко време, таа се соочила со целосно откажување на бубрезите.

„Последиците од моето незнаење завршија како прашање на живот и смрт“, напиша таа. „Во овој ужасен момент на вина и самокриминација, научив нешто прекрасно за Ервин. Тој никогаш не ме прекоруваше за мојата грешка. Наместо тоа, тој беше лојален, љубезен и разбирлив – и решен да ми помогне да го пребродам сето ова жива“.

Тогаш Бах ѝ го донирал сопствениот бубрег на својата сопруга. Операцијата се случила во април 2017 година и била во голема мера успешна, иако Тарнер сè уште имаше благи симптоми.

„Среќна сум што можам да кажам дека, благодарение на мојот сакан сопруг, Ервин, кој ми даде еден од неговите два бубрега, подарок на живот, јас сум во добро здравје и го сакам животот секој ден“, напиша Тарнер подоцна во „Среќата станува ти“: Водич за да го промените вашиот живот на добро. „Исто така, благодарна сум што не само што преживеав, туку и напредував, за да можам да ви ја предадам оваа книга што содржи скапоцени подароци што ми беа дадени – најголемите подароци што можам да ги понудам“.

Живееа во Швајцарија

Двојката се преселила во Швајцарија во 1995 година, според Њујорк Тајмс, а Тарнер се откажа од американското државјанство во 2013 година.

„Едноставно бев уморна да пеам и да ги радувам сите“, изјави таа за нејзиното пензионирање. „Тоа е се што сум правела во мојот живот“.

Таа додаде: „Не пеам. Не танцувам. Не се дотерувам“.

Во октомври 2021 година, Тарнер ги продаде своите музички права, заедно со правата на нејзиниот имиџ и име, на издавачката куќа BMG. Трансакцијата беше вредна околу 50 милиони долари.

„Како и секој уметник, заштитата на моето животно дело, моето музичко наследство е нешто лично“, рече Тарнер во соопштението за печатот. „Уверена сум дека со BMG и Warner Music мојата работа е во професионални и сигурни раце“, пренесува „Пипл“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Фиеста на Ферстапен во Мексико за „плус 19“ пред Хамилтон

Angela

Бајковита празнична атмосфера која е сон на многу семејства – еве како Драгана Мирковиќ го прослави Велигден, еве ви идеја сами да го направите ова! (ФОТО)

Angela

АНАЛИЗА : Бруто надоворешниот долг близу до 10 милијарди евра , каква е состојбата со Јавниот дол!

Angela