EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Кралот Чарлс во тајност ја исполнил последната желба на кралицата Елизабета, принцот Хари збеснал

Кралот Чарлс III (74) тајно го одржал ветувањето дадено на неговата покојна мајка, кралицата Елизабета Трета.

Како што пишува Дејли Мејл, Чарлс и подарил нов дом на асистентката на мајка си, стилистката и пријателка Анџела Кели (65). Имено, кралицата и ветила на Анџела доживотно сместување, но неколку месеци по смртта на Елизабета била замолена да ја испразни и остави својата викендица на имотот Виндзор.

Анџела минатата недела на социјалните мрежи објави дека го напушта својот дом во Беркшир. Сега се дозна дека кралот и обезбедил сместување до крајот на животот. Извор близок до палатата рекол дека на Кели и е даден нов дом во градот Гасли во Јоркшир. Дејли мејл пишува дека Чарлс и го купил имотот на Анџела, кој по нејзината смрт ќе му се врати на кралското семејство.
Инаку, многумина го забележаа отсуството на стилистката кога почина кралицата Елизабета.

Анџела Кели се вработила како помошник во гардероба во Бакингемската палата во 1994 година. Таа наскоро стана незаменлива и создаде „посебна врска“ со Елизабета Втора. Таа стана одговорна за секоја облека и моден додаток што кралицата ги носеше додека ги извршуваше своите должности. Добила толку голема доверба од кралското семејство што и довериле непроценлив накит за чување, а некои се убедени дека токму Анџела ја подготвила облеката во која била погребана кралицата Елизабета.

„Кралицата ја сакаше, а другите не беа толку ентузијасти“, изјави извор за Дејли Мејл. Некои исто така велат дека принцот Хари алудирал на Ангел во неговото интервју за NBC во април кога зборувал за луѓе кои биле блиски со неговата баба.
„Само се грижам да биде заштитена и да ги има вистинските луѓе околу неа“, рече Хари.

Според британските медиуми, Анџела наводно била вмешана во озлогласениот ‘Tijaragate’, односно кавгата меѓу Меган Маркл и принцот Хари за круната пред нивната венчавка на 19 мај 2018 година. Имено, Меган го донела својот фризер во Лондон за да направи проба за свадбата и да проба како ѝ стои дијадемата.

Како што истакнаа изворите, Кели потоа ја започнала драмата и забранила да ја пробува тијарата. Освен тоа, не можеле да се одлучат за круната, а потоа наводно Хари се искарал со Ангел. Тој ѝ рекол дека Меган мора да ја носи таа тијара.

„Она што Меган го сака, Меган го добива“, ѝ рекол тој.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Совет од мајстори: Еве што никогаш не треба да ставате во машината за перење

Angela

Дали конечно откривме како настанал животот?

Angela

Главните причини поради кои паровите раскинуваат

Angela