EXCLUSIVE MK
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Летечки автомобили до 2024 година – позната е и цената

Кинескиот производител на електрични возила Икспенг планира масовно производство на летечки автомобили чија цена нема да надмине 157.000 долари до 2024 година.

Оваа кинеска стартап компанија претстави прототип на возилото X2 развиен од ХТ Aero, подружница на компанија специјализирана за летечки автомобили.

Kомпанијата Икспенг дури минатата недела обезбедила преку 500 милиони долари од инвеститорите за овој продукциски проект.

Летечкиот автомобил се контролира на мала надморска височина со волан за возење по патишта и една рачка за режими на летање.

На веб-страницата Xpeng се наведува дека X2 може да прими две лица, има ротори кои можат да се преклопат кога возилото е во режим на патен сообраќај и се проширува кога лета и дека максималното време на лет е до 35 минути.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Лето е, а сакате убави и здрави нокти? Еве како да ги заштитите

Angela

Трите најљубоморни хороскопски знаци

Angela

Цела ноќ гори помеѓу Делчево и Пехчево: Побарана е помош од државните органи, но реакција нема

Angela