EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Мажот одбива да има односи со партнерката? Ова се можните причини

Се повеќе жени се жалат на недостаток на желба за секс кај партнерот, но треба да бидете свесни дека не секогаш е проблемот во вас.

Општо познато е мислењето дека мажите не сакаат да водат љубов со партнерката, бидејќи веќе не им е привлечна. Иако понекогаш токму тоа е проблемот, во повеќето случаи тоа нема врска со вистината, пренесуваат медиумите.

Ова се четирите најчести причини зошто вашиот партнер не сака да има интимен однос со вас.

  1. Работата е неговата љубовница

Мажите се приврзани за својата работа, а за некои тоа е чувство на страст што треба да го покажат кон партнерката.

За нив пофалбите и промоцијата можат да бидат подеднакво задоволувачки како и совршениот сексуален однос.

  1. Ги зема работите во свои раце

Едноставно не сака да иницира секс, па буквално ги презема работите во свои раце, пишува психологот Лори Вотсон.

Гледањето порно содржини е остварување на неговите фантазии, бидејќи тие се брзи и ефикасни методи за постигнување оргазам.

  1. Страв од еректилна дисфункција

Сите споменати состојби на мажот можат да му пречат повеќе отколку што можете да замислите.

Грижата, фрустрацијата и непријатноста може да доведат до намалување на сексуалната желба кај мажот.

  1. Страв од одбивање

Еден пациент на терапија открил дека има три аспекти на неговата сексуална желба.

Првата е онаа на млад човек кој се плаши да и пријде на жена и да иницира секс.

Вториот став е на малку постар млад човек кој мисли дека сексот е понижувачка работа за една жена.

Третиот би можел да се нарече став на „пештерски човек“ – тој е секогаш гладен и желен за секс.

Тој изјавил дека првите двајца секогаш се совладани од третиот, што му е тешко да разговара со партнерката, односно да признае колкава е неговата желба.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Амбер конечно му исплати милион долари на Џони Деп, еве на што актерот ќе ги потроши парите

Angela

Како да го победите стресот на работа: Правилото „42%“ го крие одговорот

Angela

Тој ден ќе слави нешто друго: Еве зошто Меган нема да присуствува на крунисувањето на кралот Чарлс

Angela