EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Македонскиот тенисер Калин Ивановски со највисок личен рејтинг во кариерата

Македонскиот тениски ас, Калин Ивановски, продолжува да напредува и на најновото АТП рангирање го има најдобриот пласман во досегашната кариера.

Калин има 86 поени што во случајот му донесе скок од две места и сега тој е 475 рекет на светот. Освен него во позитивна насока се движат и останатите македонски тенисери, поточно сите напредуваа по две место, а тоа се Обрад Марковски, Горазд Србљак, Берк Бугариќ, Томислав Јотовски и Стефан Мицов.

Во конкуренција на двојки, најдобар наш тенисер е Марковски на 946 позиција, најголем пад на листата доживеа Србљак кој се лизна дури 214 места (1128).

Кога е во прашање самиот врв, Алкараз со славјето во Индијан Велс го презема првото место од Ѓоковиќ, во првата петка се уште Циципас, Руд и Медведев.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Што сакам да бидам кога ќе пораснам

Angela

НА ЦЕЦА НЕМА ДА И БИДЕ ДОБРО – новата девојка на Богдан го бакнува за да му го честита роденденот, изгледа како вистинска секс бомба (ФОТО)

Angela

Ќе се мажи ќерката на Синиша Михајловиќ – тој од небото ќе ја гледа церемонијата како од бајките, овие свадбени детали ги посакува секоја идна невеста!

Angela