EXCLUSIVE MK
Кошарка

Македонските кошаркари ќе тестираат во Црна Гора

Најдобрата машката кошаркарска репрезентација на Македонија вечерва во СЦ „Јане Сандански“ ќе го одигра првиот (од двата предвидени) пријателски натпревари против селекцијата на Црна Гора.
На овие натпревари а селекторот Драган Бајиќ, ќе има моќност да ја провери моменталната форма на „црвено-жолтите“ пред почетокот на Миндијалските  претквалификациските натпревари (12-18 август) против селекциите на Швајцарија и на Словачка што ќе се играат во Скопје
За овој натпревар, селекторот Бајиќ се реши да им даде шанса на вкупно 15. кошаркари.
Своите минути во националниот дрес на овaа проверка ќе ја чекаат: Андреј Магдевски, Кристијан Николов, Бојан Крстевски, Адем Мекиќ, Бојан Трајковски, Бобан Стајиќ, Горјан Марковски, Дамјан Робев, Виктор Ефремовски, Марко Миловановиќ, Андреј Андоноски, Теодор Симиќ, Лејсон Зекири, Валмир Какруки и Џејкоб Вајли
Вечерашниот натпревар меѓу Македонија и Црна Гора, кој ќе биде од затворен карактер за јавноста, ќе започне во 19 часот, термин во пој по два дена (среда – 4. Август, исто така во СЦ „Јане Сандански“ ќе се одигра и вториот натпревар.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Кошаркар на Лејкерс дојде во Куманово

Angela

Еден од најдобрите играчи во НБА игра плеј-оф со истегнати лигаменти

Angela

Македонската женска репрезентација од последнит „шешир“ ги чека протвниците за ЕП 2023

Angela