EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

МАФИНИ СО ВИШНИ! Десерт на кој нема да одолеете

Направете мафини со цреши, уживање што сите го сакаме:

Состојки:

250 гр брашно
јајце
150 гр шеќер
150 мл млеко
50 мл масло
половина кесичка прашок за пециво
300 гр излупени вишни

Подготовка:

Изматете јајца и шеќер додека смесата не побеле. Додадете млеко, масло и брашно измешани со прашок за пециво.

На крајот, додадете ги преполовените вишни. Ставете хартиени корпи во калапи за мафини и истурете ја смесата.

Печете околу 20 минути на 180 степени. Кога ќе се испечат, почекајте малку да се изладат и дури потоа извадете ги од калапот.

Послужете со кафе.

Уживајте!

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

КАФЕ НА СТАПЧЕ! Одличен освежителен десерт, на кој со задоволство ќе му се враќате, особено во топлите летни денови

Angela

Каша која спасува живот: Ги чисти крвните садови, спречува дебелеење и развој на малигни болести

Angela

Само еден остров во Европа во зелената зона на новата Ковид мапа

Angela