EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

МАФИНИ СО ЧОКОЛАДО: Се правaт за помалку од половина час

Кога не знаете што да направите брзо без многу состојки, пробајте ги овие мафини. Тие се многу подготвени и за 30 минути ќе имате готови вкусни мафини со чоколадо пред себе, за кои сите ќе мислат дека сте ги купиле и сте ги платиле прилично скапо.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 100 гр шеќер
 • 100 мл масло
 • 100 мл млеко
 • 160 гр брашно
 • 12 g прашок за пециво
 • кора од лимон
 • чоколадо

Подготовка:

 • Во сад се матат јајцето и шеќерот, па се додаваат маслото и млекото.
 • Добро измешајте сè, па додајте брашно и прашок за пециво, лесно мешајќи.
 • Кога ќе добиете мазна маса, изрендајте ја кората од лимон.
 • Смесата рамномерно распоредете ја во калапите за печење и посипете со чоколадо.
 • Се пече во загреана рерна на 200 C околу 20 минути.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Решение за многу проблеми: Овој сок го чува црниот дроб, го лекува желудникот…

Angela

Каша која спасува живот: Ги чисти крвните садови, спречува дебелеење и развој на малигни болести

Angela

Овошни плодови за хидрирано и здраво тело

Angela