EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Светот на познатите Шоу биз

Мајката на Џорџ Харисон се срамела што е жена поради „битлманијата“

Мајката на членот на легендарните „бубачки“ Џорџ Харисон, своевремено напишала дека „се срами што е жена“ откако ги гледала обожавателките како врескаат на концертите на тогаш глобално хиперпопуларната ливерпулска рок-сензација.

Луиз Харисон ѝ напишала на тинејџерката Џенет Греј за сцените на коишто била сведок на концертот на The Beatles во Манчестер во ноември 1963 година. Џенет, која живеела во Ливерпул, испраќала писма секоја седмица во периодот од 1963 до 1966 година до домот на Харисон во Волтон.

Госпоѓа Харисон трпеливо одговарала на писмата на обожавателите од целиот свет. Преписката станала поинтимна кога Луиз се заинтересирала за приватниот живот на тинејџерката.

Во писмото датирано од ноември 1963 година, таа напишала: „Минатата среда бев во Манчестер и ми се згади кога видов обожавателки како врескаат во текот на целиот концерт. Ниту еден нормален човек не би чекал во ред и би купил билет само за да застане таму и да вреска, а не бил слушнал ниту еден тон од сцената. Навистина се срамев што сум жена“.

Дваесет ипет од писмата на г-ѓа Харисон се понудени на наддавање од семејството на Џенет Греј, која во меѓувреме починала. Писмата се меѓу голем број други сувенири на The Beatles кои ќе бидат понудени на аукција во Ливерпул на 26-ти август.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Убавата Хелена провоцира во бременоста: Го покажа стомакот, но и градите (ФОТО)

Angela

Ана Ивановиќ објави фотографија од јајцата, а сите се чудат за една работа (ФОТО)

Angela

На денешен ден: Починал Александар Македонски

Angela