EXCLUSIVE MK
Компјутери НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Мајкрософт тимс“ ја воведе опцијата „воки-токи“

„Мајкрософт“ воведе нова опција на својата апликација „Тимс“, наречена „воки-токи“ (Walkie Talkie). Се работи за новитет што им овозможува на корисниците „да го претворат“ својот паметен телефон или таблет во поделотворен подвижен уред за комуникација што работи преку мобилна или ви-фи мрежа.

Оваа функција беше најавена пред две години. Во септември 2020 година се појави за на „Андроид“, а сега е достапна и за мобилните уреди „Зебра“, како и за „Ајфон“ и „Ајпад“.

„Епл“ исто така има своја опција слична на „воки-токи“, од 2018 година, преку „Фејстајм аудио кол“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Абортирало 13-годишно девојче од домот „25 Мај“, кое повеќепати било силувано

Angela

Која е тајната на долговечноста?

Angela

ФОТО: Траат подготовките за крунисувањето на Чарлс Трети, се подготвува облеката за кралот кој никој не ја носел 70 години

Angela