EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

МВР: 401 санкција за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (15.11.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 401 возач.

Од нив, 29 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а пет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 230 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 171 надвор од населено место. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

-Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

На што се „палат“ мажите?

Angela

Расте бројот на нови случаи на Ковид-19, има и починати

Angela

Кој тагува повеќе: мажите или жените?

Angela