EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Медведев го сруши сонот на Ѓоковиќ со триумфот на УС Опен

Најдобриот тенисер на денешницата Србинот Новак Ѓоковиќ не го издржа притисокот, па во финалето забуби од одличниот Русин со максимални 3:0 во сетови во кои резултатот беше идентичен, на три пати по 6-4 за Медведев.
Со тоа рускиот тенисер стигна до својот први тровеј од Гренд-слем турнирите, а притоа не му дозволи на Србинот, да израмни и надмине еден рекор. Иако Ѓоковиќ победи на претходните три турнири од големата четворка, сепак не го повтори успехот од далечната 1969 година на Род Лејвер кој останува единстевниот тенисер кој успеа да победи на сите четири Гренд-слем турнири во една календарска година.
Воедно Ѓоковиќ остана на бројката од 20 Гренд-слем титули колку што имаат и неговите големи ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал.
И покрај поразот Србинот и натаму е прв на АТП ранг листата сега со 1.533 поени повеќе од Русинот, Медведев.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Им се заканува на вработените и им го краде бакшишот: Испливаа мрачните тајни на најомразениот готвач кој го нарекуваат „мал тиранин“ – вработените раскажаа сè

Angela

ПРЕТСТАВНИЧКАТА НА ФРАНЦИЈА НЕ ЗНАЕ ДА ПОДНЕСЕ ПОРАЗ – погледна во камерата и милионите гледачи во Европа видоа што срамно имаше да порача (ВИДЕО)

Angela

Интер Мајами на Меси во финалето на Лига купот

Angela