EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана Убавина

Мед – прв другар во обидот да дојдете до витка линија

Медот го решава проблемот!

Истражувањата на научниците од Дубаи покажува дека лажичка мед, за разлика од онаа што е полна шеќер, го снижува нивото на шеќер во крвта.

Клучно е тоа што медот не предизвикува заштитните ќелии во мозокот т.н. гли ќелии да го предизвикаат запирањето на работата на пумпите“, па мозокот и понатаму ја прима нормалната количина енергија и работи оптимално.

Што точно да се направи?

Не заборавајте дека со секој изеден грам шеќер добивате два грама телесна маст. Од исхраната исфрлете ги сите шеќери и вештачки засладувачи, вклучувајќи ги оние скриени во преработената храна (слатки и солени јадења)

Наместо тоа, започнете го денот со една или две лажички мед во шолја вода, не врела, млака. Потоа користете го медот во чај или кафе. Медот е отприлика двапати посладок од шеќерот, така што ќе треба да ставате половина помалку.

Централното место на овој план е денот да го завршите со мед (една или две лажички мед во топла вода ), и тоа 30 минути пред да си легнете во кревет. Така телото ќе функционира на оптимално ниво и подобро ќе го согорува масното ткиво.

Но, сепак не претерувајте – премногу мед ќе го подигне нивото на шеќер во крвта, а со тоа и нивото на инсулин, и така ќе ја поништите сета корист.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Како да се справите со темните подочници?

Angela

Компир палачинки полнети со мелено месо: Солено чудо на кое секогаш ќе му се враќате

Angela

Родителите чуваат млечни заби, коса, па дури и папочна врвца како спомен

Angela