EXCLUSIVE MK
Астрологија ЗАБАВА

Месечен љубовен хороскоп за мај

Дознајте што ви носи месечната љубовна прогноза за мај на вашиот знак.

Мај ќе биде обележан со љубов и семејни турбуленции, а сето тоа поради влијанието на планетите. Венера, планетата на љубовта, се движи од 2 до 28 мај во Овен. Женската планета во машкиот знак создава посебна атмосфера во која се одвиваат страсни врски, па дури може да дојде и до агресија. Венера ја поттикнува нашата потреба за љубов и блискост, додека Овенот ја поттикнува борбеноста, па желбата да се добие сè одеднаш ќе доведе до драматични ситуации. Проблеми ќе предизвикаат и ретроградниот Меркур и затемнувањето на Сонцето.

Еве што предвидуваат астролозите на љубовен план:

Овен

Овој месец можете да очекувате се, од возбудлива романса до раскинување, а можно е и обнова на стара врска. Малку е веројатно дека ќе бидете задоволни со личниот живот, но во секој случај, лекциите научени од претходно ќе ви бидат корисни. Можни се нови интересни познанства, но не брзајте со заклучоците. Нека работите тргнат по својот тек.

Бик

Подгответе се за тешкотии и неволји на полето на личните односи. Затемнувањето, како и ретроградниот Меркур во вашиот знак, ќе ви донесат ролеркостер од емоции. Ќе се чувствувате привлечени од страсни, емотивни мажи и таканаречени „опасни момци“. Внимавајте, постои можност да наидете на агресивна личност која нема да има добри намери.

Близнаци

Првата половина на мај е главно мирна, можеби и малку досадна во однос на претходниот месец. Љубовните врски можат да започнат неочекувано брзо, но и брзо да завршат. Ако веќе имате партнер, тогаш, со малку труд, можете да го подобрите квалитетот на комуникацијата, да ги решите проблемите и несогласувањата. Пред крајот на месецот можна е средба со бивши љубовници или вести за нив преку заеднички пријатели.

Рак

Мај е најважниот месец за вас оваа година бидејќи има големи шанси за судбоносни средби или раѓање на силна љубов кон некој што досега не сте го доживеале како потенцијален партнер. Ако сте во брак, грижете се за партнерот, слушајте што зборува, грижете се за неговите желби, правете компромиси и решавајте ги проблемите со дијалог. Настаните кои ќе се случат овој месец ќе бидат почеток на важна фаза во животот.

Лав

Мај е најдобро време да воспоставите семејни врски, да признаете грешки, да започнете нова врска… Обидете се да се потрудите, бидејќи многу во односите зависи од вас. За да се зачува мирот и спокојството во семејството, сега е особено важно да се научи да се балансира помеѓу работата и слободното време, помеѓу општествениот и семејниот живот. Во средината на мај може да се случат работи кои многу ќе влијаат на вашата иднина.

Девица

Дури и во најтешката ситуација, знаете како да добиете задоволство, да се задоволите себеси и да бидете среќни. Многу работи се случуваат во вашата љубовна врска, особено со долгогодишниот партнер. Ако долго време сонувавте да основате семејство, сега е шанса тоа да се случи. Во овој период добро е да се решаваат финансиски, имотно-станбени прашања.

Вага

Мај е време на длабоки трансформации во љубовната сфера. Ќе разберете што е тоа што навистина го сакате и ќе почнете да го постигнувате. Ќе почнете да го забележувате вниманието што ви го посветуваат претставниците на спротивниот пол, што можеби досега не сте го виделе или не сте го сфатиле сериозно. Исто така, ве чекаат многу семејни и имотни проблеми да ги решите, не оставајте ги за подоцна.

Скорпија

Проблемите градат карактер, а љубовта се тестира во тешки ситуации. Може да бидете разочарани од партнерот, а големи се шансите да се појави неоснована љубомора. Ќе има големи промени, голема е веројатноста да се појават луѓе од минатото, вклучително и поранешни љубови. Разговарајте отворено за се што се случило, за вашите чувства, за причините за раскинувањето… После тоа, ќе почувствувате олеснување, а можеби ќе откриете дека љубовта сè уште не исчезнала.

Стрелец

Љубовниот живот е многу интензивен и драматичен, но во втората половина од месецот започнува фазата на заситеност – ќе почнете да забележувате многу недостатоци кај партнерот, тоа ќе ве нервира, ќе сакате нешто ново и поинакво. Лесно можете да се впуштите во авантура, постојат шанси да ве привлече некој харизматичен странец. До крајот на месецот некој засекогаш ќе го напушти вашиот живот, а некој може да ви стане многу блиска и драга личност.

Јарец

Личните односи ќе бидат испреплетени со деловни, што може да предизвика проблеми. Ќе бидете вклучени во љубовни интриги, сцени и гласини на работа. Дури и ако се обидете да се држите настрана од тоа, околината ве вовлекува во оваа ситуација. Грижете се за вашата репутација, не ризикувајте ја без причина.

Водолија

Во текот на мај многу работи ќе ви бидат тешки, ќе се соочите со многу препреки за да се зближите со саканата личност или потенцијалниот партнер. Пред крајот на месецот постои шанса да се смирите со бившата љубов или да ја подигнете постојната врска на повисоко ниво. Доколку патувате, ве очекува интересна средба која може да продолжи како врска на далечина.

Риби

Можете да промените многу во вашиот живот само ако одлучите да направите драстични потези. Можеби се пресели во друга земја или друг град. Или можеби е време да ја раскинете токсичната врска и да започнете од почеток. Ова е добар период за ослободување од старото и неперспективно, за менување на средината. Можни се и некои непријатни вести, на некој ваш близок ќе му биде потребна вашата поддршка.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

УТРЕ НИ ДОАЃА ПОЛНАТА РОЗОВА МЕСЕЧИНА – секој знак го очекува изненадување, особено еден знак ќе се заљуби токму на овој магичен датум

Angela

Сексуално активните луѓе со над 50 години имаат подобро помнење

Angela

Пет тајни од љубовната врска кои не смеете да им ги откриете на другите

Angela