EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Метеор со зелен отсјај над Хрватска (видео)

Интересен астрономски настан се случи на небото над Хрватска, каде според Танјуг, паднал метеор којшто можел да се забележи од речиси сите делови на оваа земја. Бројни набљудувачи објавија дека станувало збор за доста светол објект на североисточниот хоризонт кој горел неколку секунди.

Хрватскиот астрономски сојуз објави видео од падот на метеорот и порака околу тоа.

„Сакаме да ја информираме јавноста дека се очекува зголемена метеорска активност, бидејќи предвидената максимална активност на метеорскиот дожд Орионид е предвидена за раните утрински часови на 21 октомври“, соопшти Сојузот.

Видеото погледнете го ОВДЕ

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп: Овој знак го очекува незаборавен ден со саканата личност, а еве што ги очекува родените во месец мај

Angela

Дневен хороскоп за четврток (28.10.2021)

Angela

Три хороскопски знаци кои ги очекува најголема среќа летово: Во љубовта ќе им цветаат рози, а пари – никогаш повеќе

Angela