EXCLUSIVE MK
Кошарка СПОРТ

МЗТ Скопје на чекор до обезбедување опстанок со победа над Задар

Македонскиот шампион МЗТ го победи Задар (84:80) во рамките на АБА лигата, со што барем теоретски ги задржува шансите за опстанок во најквалитетната регионална лига.

Првиот период донесе двоцифрена предност за нашиот претставник, цо вториот МЗТ стигна и до плус 23, но замина на полувреме со плус 13.

Хрватскиот тим го подигна нивото во продолжение и почна да ја топи предноста, последниот период започна со плус шест, а во завршницата гостите дојдоа на минус два, но не успеаја да комплетираат пресврт.

Кефи со 21 и Миќовиќ со 15 поени беа најефикасни во редовите на МЗТ, додека кај Задар, Божиќ уфрли 21 поен.

МЗТ мора да оствари уште две победи до крајот на сезоната, но и да чека порази на Борац за обезбедување опстанок во првата АБА лига.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Финале пред финалето во Токио, Шпанците најголеми губитници!

Angela

Човекот кој прв објави за новиот договор на Мбапе излезе со „бомба“ за Зидан

Angela

Фиеста на Ферстапен во Мексико за „плус 19“ пред Хамилтон

Angela