EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Свет

Микис Теодоракис погребан на островот Крит

Под звуците од неговата музика, со аплаузи од присутните и во присуство на државниот врв, познатиот грчки композитор денеска во градот Ханија на островот Кртит, беше испратен во неговиот вечен дом, јави дописничката на МИА од Атина.

Местото на погребот го избрал самиот Теодоракис, а неговата желба се исполни со судска одлука, откако претходно семејството најави дека погребот ќе биде во близина на Коринт.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис рече дека „денеска, онака како што заслужува, се збогуваме со последниот голем Грк од 20 век”.

На погребот присуствуваше и потпретседателката на Владата на Србија и министерка за култура Маја Гојковиќ како претставник на српскиот претседател

Теодоракис во четвртокот почина на 96-годишна возраст, а во изминатите три дена, пред да биде пренесен на Крит, телото беше изложено во црква во Атина и на грчкиот композитор, почит му изразија илјадници граѓани

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Поскапувањата удрија врз семејниот буџет

Angela

Грција се подготвува за пикот на пандемијата, проблем се популарните туристички места

Angela

ДЗС: Попишани вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови

Angela