EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Свет

Микис Теодоракис погребан на островот Крит

Под звуците од неговата музика, со аплаузи од присутните и во присуство на државниот врв, познатиот грчки композитор денеска во градот Ханија на островот Кртит, беше испратен во неговиот вечен дом, јави дописничката на МИА од Атина.

Местото на погребот го избрал самиот Теодоракис, а неговата желба се исполни со судска одлука, откако претходно семејството најави дека погребот ќе биде во близина на Коринт.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис рече дека „денеска, онака како што заслужува, се збогуваме со последниот голем Грк од 20 век”.

На погребот присуствуваше и потпретседателката на Владата на Србија и министерка за култура Маја Гојковиќ како претставник на српскиот претседател

Теодоракис во четвртокот почина на 96-годишна возраст, а во изминатите три дена, пред да биде пренесен на Крит, телото беше изложено во црква во Атина и на грчкиот композитор, почит му изразија илјадници граѓани

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Неуромедика поддржувач на македонскиот фудбал во Порто: Одиме на СП (фото + видео)

Angela

Биткоин повторно над 50.000 долари, која му е вредноста?

Angela

ВИДЕО: Како изгледа најсреќното место во најсреќната земја во светот?

Angela