EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

МИЛИОНЕР И НЕГОВИОТ СИН ЗА ВЛАКНО ЈА ИЗБЕГНАЛЕ СМРТТА – оваа „поволна“ цена на картите го предомислило, а цената безобразно скапа!

Милионер од Лас Вегас одбил евтини седишта на подморницата „Титан“ за себе и за неговиот син, наведувајќи дека се плаши дали е безбедно, но шефот на компанијата што го поседуваl бродот се обидел да го одврати во размислувањето, велејќи му дека спуштајќи се на дното на Атлантикот би бил побезбеден од преминувањето улица.

Џеј Блум сподели пораки што ги разменил со извршниот директор на „Ocean gate“, Стоктон Раш – сега една од петте жртви на експлозијата на подморницата „Титан“ чиј сигнал беше изгубен во неделата.

На смртоносното патување во подморницата биле британскиот истражувач и милијардер Хамиш Хардинг (58), извршен директор на „Ocean gate“ Стоктон Раш, 73-годишниот француски истражувач Пол Анри Наргелет и пакистанскиот бизнисмен Шахзада Давуд (48) и неговиот син Сулејман.

Раш, како што може да се види од пораките, му понудил билети на Блум по намалена цена од 150.000 долари, што е далеку помалку од стандардната цена од 250.000 долари, пишува „Дејли мејл“. Блум, поддржувач на демократите, кој има фотографија со претседателот Џо Бајден, рече дека е тажен поради смртта на патниците на подморницата „Титан“.

„Ја изразив мојата загриженост за безбедноста и Стоктон ми рече: „Иако постои очигледен ризик, тоа е далеку побезбедно од летање со хеликоптер или дури и нуркање. Тој беше апсолутно убеден дека е побезбедно од преминувањето на улицата. Сигурен сум дека навистина веруваше во тоа што го зборуваше. Но, многу згреши“, напиша Блум на фејсбук.

Во февруари Раш ги прашал Блум и неговиот син Шон да нуркаат до потонатиот брод Титаник во мај. И двете експедиции во мај беа одложени поради временските услови, кои се одолговлекуваа до 18 јуни, датумот на кобното патување.

„Му кажав дека поради распоредот не можеме да одиме. Нашите места ги добија Шахзада Давуд и неговиот 19-годишен син Сулејман“.

Раш неколку пати се обидел да го убеди Блум за безбедноста на турнејата „Титан“. Тој рече дека неговиот син бил многу загрижен за ризиците откако разговарал со пријател.

Тие разговараа како трупот ќе се справи со притисокот или ако дојде во контакт со кит.

„Иако постои очигледен ризик, тој е далеку побезбеден од летање со хеликоптер или дури и нуркање“, изјавил Раш.

Во петокот, американската крајбрежна стража објави дека пет патници на „Титан“ загинале во „катастрофална имплозија“, со што заврши големата потрага по подморница изгубена за време на експедицијата до „Титаник“.

Причината за експлозијата сè уште не е позната, но експертите велат дека мало слабеење на надворешниот труп на подморницата е доволно за да предизвика катастрофа. Имено, колку подлабоко нуркате, толку повеќе вода имате над вас, што потоа ве притиска, велат експертите.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Немања Гудељ отиде на операција за пресадување коса во Турција, а Анастасија фотографирана на шопинг (ФОТО)

Angela

Бектеши најави враќање на евтината струја преку ден

Angela

Германското јаболково вино – извор на здравје

Angela