EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Мирисот на ВЛАГА во станот може ЛЕСНО да се реши: Ова се три методи кои можете да ги примените ВЕДНАШ

Оваа непријатна арома не е толку тешко да се отстрани, но главната работа е да го пронајдете изворот на мирисот…

Прво треба да ги одредите причините за непријатните мириси. Еден од нив – влече од подрумот со застарени водоводни цевки. Или можеби лошиот мирис на влага доаѓа од пукнатините во куќата. Не може да се исклучи ниту сегашниот покрив кој не е доволно саниран.

Исто така, вреди да се обрне внимание на работата на вентилацијата во станот или куќата. Мирисот на влага може да остане и по поплавата која ја предизвикаа=ле соседите од горниот кат. Секојдневното проветрување е еден од најчестите методи за решавање на проблемот. Ако мувлата се развива, тогаш мирисот на влага останува во куќата. Тогаш стапуваат во игра народните лекови.

Ако мирисот преовладува во бањата, тогаш подгответе го ова решение.

Спреј против мириси предизвикани од влага

За еден литар вода потребни се 6 лажици сода бикарбона и неколку десетици капки масло од цитрус – грејпфрут, портокал, мандарина, лимон. Намокрете го сунѓерчето и избришете ги плочките. Нема потреба да се плакне.

Растворот од оцет ќе помогне да се ослободите од мирисот во целиот стан. Измешајте 1 чаша вода и 1/2 чаша оцет, истурете во шише со распрскувач и испрскајте ги сите површини во куќата.

Мешавината од сол и мелен активен јаглен совршено ја апсорбира влагата и ја суши просторијата. Само истурете половина литар вода во кофа или друг сад, додадете две лажици сол и кесичка активен јаглен. И ставете ја кофата на место каде што особено се чувствува влагата.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Не мора да одите во пекара: Направете БУРЕК СО МЕСО дома (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Angela

ЌЕ ПОЛУДИ КОГА ЌЕ ВИДИ КАКО Е УЛОВЕНА: Оваа српска убавица преку операција си го смени личниот опис, но задникот и остана ист – овој пат без гаќички? (ВИДЕО)

Angela

Охриѓани претераа: Полнење телефон се наплатува и по 200 денари (фото)

Angela