EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Свет

Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта.

 

Цената на сурова нафта веќе паднаа повеќе од еден долар, австралиската валута падна на годишно ниво, а Никеи се откажа од своите добивки бидејќи коментарите на Бансел поттикнаа стравувања дека отпорноста на вакцините може да доведе до повеќе болести и хоспитализација, продолжувајќи ја пандемијата.

„Мислам дека тоа ќе биде материјален пад. Само не знам колку, бидејќи треба да ги чекаме податоците. Но, сите научници со кои разговарав велат „ова нема да биде добро“, рече Бансе

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Автомобил влета во куќа во изградба

Angela

Објавена последната порака на британскиот милијардер заглавен во исчезнатата подморница – по оваа порака ќе почнете да се сомневате и вие

Angela

БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ НА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ НЕ СЕ ПРОБЛЕМ ЗА ЕУ

Angela