EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости

Моќен трик: Пред спиење ставете парчиња лимон до креветот

Сè што треба да направите е да исечете еден лимон на четири дела, да го ставите на чинија и да додадете малку сол, а потоа да го ставите на масичката до креветот. И така секоја вечер – а резултатот е неверојатен.

Природата се погрижила за сѐ што ни треба. Така, некои луѓе спијат со посолен лимон во близина на главата, бидејќи вдишувањето на тој мирис им олеснува некои проблеми.

Според ароматерапијата, лимонот не е само овошје, туку и магична состојка која може да поттикне физиолошки реакции во организмот. Богат е со вредни хранливи материи како што се витамините Ц, А и Б, бакар, манган, калциум, калиум, магнезиум и моќни антиоксиданси, лимонот е добар за кожата и за многу други органи.

Освен тоа, истражувањата докажаа дека ставањето исечени парчиња лимон покрај креветот навечер може да ги елиминира респираторните проблеми, да го подобри квалитетот на воздухот и сонот.

Благодарение на неговите детоксикациски и антибактериски својства, лимонот е природен прочистувач на воздухот и го подобрува неговиот квалитет. Неговиот мирис го смирува нервниот систем и помага во намалување на чувствата на стрес, како и проблемите со затнат нос. Мирисот на цитрусно овошје ќе ги отвори дишните патишта и ќе ви помогне полесно да дишете, а со тоа и многу полесно да заспиете.

Покрај тоа, вдишувањето на мирисот на лимон за време на спиењето може да ги намали болките, како што се главоболките и ревматоидниот артритис, а познати се и неговите својства за регулирање на циркулацијата и намалување на крвниот притисок, што е и научно докажано.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Починала најстарата жена на светот – живеела 124. години

Angela

Знаците ќе ви кажат се: Вака се однесува жена која не е подготвена за сериозна врска

Angela

Од кога сте немале секс? ФРУСТРИРАНИ ЖЕНИ?! Не, многу полошо!

Angela