EXCLUSIVE MK
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Науката со одговор кое хоби е најмногу релаксира? Нема никогаш да погодите

Во последните месеци поради пандемијата и сите оние карантини и неизвесности околу коронавирусот, не прават малку или повеќе напнати.

Сето тоа може да го пребродите со некое хоби, а ги има најразлични. Некого релаксира трчање, некого одење во природа, качување планина, слушање музика, возење велосипед, пешачење, градинарство, готвење…

Американската асоцијација на психолозите спровела студија со која докажала дека луѓето најмногу ги опушта – плетење!

Следни на оваа листа од хобија, биле градинарство, готвење, планинарење и Тај чи чуан (древна кинеска форма на вежба)

Кое е вашето омилено хоби?

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Како ќе изгледа електричниот „Фиат Панда“ од Крагуевац?

Angela

Кина им забрани на децата да играат видеоигри повеќе од 3 часа неделно

Angela

Научниците во Израел создадоа модел на човечки ембрион, интернетот гори: Дали луѓе од лабораторија се следниот чекор?

Angela