EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана Медицина НАСЛОВНА

Најздравото овошје на светот според реномирани научници

Ако јадете урми на празен стомак, тоа ќе ја регулира работата на цревата и ќе му го даде на телото потребниот шеќер. Урмите имаат широк спектар на здравствени и нутритивни вредности, па многумина тврдат (меѓу кои и реномирани научници) дека тоа е најздравото овошје на планетата. Речиси и да нема болести во кои урмите не можат да помогнат.

Одличен извор на железо

Анемичните треба да јадат што повеќе урми, бидејќи тие се одличен извор на железо. Околу 100 грама урми содржат околу 0,90 милиграми железо, што е околу 11 отсто од препорачаната дневна доза.

Ја регулираат телесната тежина

Поради високата содржина на хранливи материи, урмите кај човекот предизвикуваат чувство на ситост и помагаат за слабеење. Ако јадете урми на празен стомак, тоа ќе ја регулира работата на цревата и ќе му го даде на телото потребниот шеќер. Урмите немаат холестерол, но имаат многу шеќер, па може да се здебелите од прекумерно внесување.

Го намалуваат холестеролот

Урмите имаат способност да го намалат нивото на ЛДЛ на лошиот холестерол во телото. Затоа ова е одлична храна за луѓето со висок холестерол, кој предизвикува масни наслаги во артериите, што доведува до формирање на згрутчување на крвта и други срцеви заболувања.

Зајакнување на срцето

Луѓето со слабо срце можат да го користат ова неверојатно овошје. Во текот на ноќта урмите со семките потопете ги во вода. Наутро извадете ги семките, измелете ги во блендер заедно со водата во која стоеле преку ноќ. Земете го овој природен лек неколку пати на ден за зајакнување на срцето.

Го намалува крвниот притисок

Урмите се многу погодна храна за луѓето кои патат од висок крвен притисок. Содржат многу малку натриум и се богати со калиум. Стандардна порција од пет или шест урми дава околу 80 милиграми магнезиум, есенцијален минерал кој придонесува за проширување на крвните садови. Истражувањата покажуваат дека 370 милиграми магнезиум дневно може да го намали крвниот притисок.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Борба за наследството: Бившата сопруга на Видоје и свекорот Миша сакаат да ѝ ја земат куќата на Николина во Загреб

Angela

Им се заканува на вработените и им го краде бакшишот: Испливаа мрачните тајни на најомразениот готвач кој го нарекуваат „мал тиранин“ – вработените раскажаа сè

Angela

Ексклузивно ВИДЕО: Прва навивачка химна од навивачите за ракометната репрезентација за ЕП

Angela