EXCLUSIVE MK
Медицина НАСЛОВНА

Неверојатни здравствени придобивки од јадењето кајсии

Кајсиите се преполни со витамини, минерали и корисни киселини. Освен што го чуваат здравјето на очите, помагаат во одржување на имунолошкиот систем, ја чуваат кожата, а му помагаат на организмот полесно да се избори и со штетните бактерии.

Што се случува со телото доколку секојдневно јадете кајсии?

Го штитат црниот дроб

Турски научници пронашле врска меѓу редовното консумирање кајсии и намалувањето на ризикот од стеатоза, односно мрсен црн дроб – но, досега тоа е случај само кај лабораториските глувци. Но, врската е јасна и поради тоа што нутриционистите им ги препорачуваат кајсиите на луѓето кои имаат проблем со црниот дроб.

Ги јакнат коските

Калциумот е потребен за коските да останат здрави, а токму во кајсиите има голема количина на калциум. Добро е да се знае дека без доволно калиум, калциумот не може правилно да се апсорбира во организмот, а добра вест е и тоа што кајсиите го содржат во доволна количина.

Ги јакнат крвните садови и срцето

Во свежите кајсии има помалку калиум отколку во бананата, а сувите кајсии се рекордери по содржење на овој микроелемент. Поради тоа кардиолозите советуваат овошјето да го вметнете во вашата секојдневна исхрана. Само 100-150 грама кајсии дневно значително може да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести и да го намалат нивото на т.н. лош холестерол во крвта.

Го поттикнуваат варењето на храната

Без оглед на тоа дали ги јадете свежи или суви, тие се одличен извор на растителни влакна. Ретинолот од кајсиите брзо се разградува во организмот, а важните нутриенти лесно се апсорбираат. Растителните влакна ги разградуваат масните киселини и така се грижат за здравјето на системот за варење.

Го намалуваат оксидативниот стрес

Благодарение на витаминот Ц и токоферолот, свежите и сувите кајсии имаат изразен антиоксидативен ефект.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

„ЦРНИ ОГНЕНЕ ШТО ИЗГУБИ“ – поранешната на Амиџиќ е вистинска бомба во бикини, овие кадри од нејзиното тело се нереални, можно ли е да има толку години? (ВИДЕО)

Angela

Денеска сончево и топло – само еден ден од велигденските празници ќе биде сончев, а сите останати ќе врне!

Angela

Најстарата баба во Ирска го прослави 109-от роденден во автобус: Ова се нејзините два клучни совети за долг и добар живот!

Angela