EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Немате желба за секс? Откријте што може да биде проблемот!

Губењето на желбата за секс е чест проблем кој влијае на многу жени во одреден период од нивниот живот. Губењето на желбата за секс често се поврзува со проблеми во врската, но може да биде индикација за основниот медицински проблем.
Сексуалната желба кај секого е различна и не постои „нормално“ либидо. Сепак, постојат клучни фактори кои можат да го намалат либидото.

Проблеми во врската
Една од првите работи што треба да размислите е дали сте задоволни со вашата врска. Дали имате сомнежи или грижи кои би можеле да бидат причина за вашата намалена сексуална желба?
Ниското либидо може да биде резултат на долготрајна врска која станала рутина. Може да се поврзе и со нерешени конфликти, чести кавги и лоша комуникација со партнерот. Сексуални проблеми.
Друга работа што треба да се земе предвид е дали проблемот е физички. На пример, нискиот сексуален нагон може да биде последица на:
Сувост на вагината
Болка за време на сексот
Неможност да се постигне оргазам
Неволно затегнување на вагината

Психа и секс
Анксиозност
Стресот и исцрпеноста може да имаат значително влијание врз вашата среќа, вклучувајќи го и сексуалниот нагон. Ако се чувствувате постојано уморни или вознемирени, можеби ќе треба да го промените вашиот животен стил или да разговарате со лекар и да побарате совет.

Депресија
Депресијата е многу различна од едноставното чувство на тага или досада. Тоа е сериозна ментална болест која влијае на сите аспекти на животот, вклучувајќи го и сексуалниот живот.

Покрај ниското либидо, знаците на депресија може да вклучуваат:
чувство на тага што не стивнува
се чувствувате безнадежно
губење на интерес или задоволство за работите во кои уживате. Нискиот сексуален нагон исто така може да биде несакан ефект на антидепресивите.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Денеска е Велики вторник

Angela

НОВА ОДЛУКА: Корисниците на Инстаграм ќе мора да гo потврдат својот датум на раѓање

Angela

Љубов и само љубов: Совршен ден за овие припадници од зодијакот, еве што ги очекува до крајот на денот!

Angela