EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Новак Ѓоковиќ со детали за неговите планови до крајот на кариерата

Новак Ѓоковиќ сепак ќе игра уште во текот на 2021 година на радост на армијата фанови ширум светот. Најдобриот тенисер во светот започна да тренира, а во разговор за Блиц откри дека не ја завршил сезоната.

Денес почнав да тренирам. Помина многу време од последниот тренинг со рекет. Мора да се признае, тренирав фитнес, но штотуку започнав со тенисот. Засега, планирам да играм во Париз, завршниот Мастерс во Торино и Дејвис купот. Тоа е мојот распоред до крајот на сезоната, вели Ѓоковиќ и додава:

Треба да бидам во Белград до крајот на неделата, а потоа една недела пред натпреварот во Берси, ќе ја напуштам Србија со цел да се посветам повеќе на тренинзи и подготовки. Засега, дефинитивно ќе бидам во Белград до крајот на неделата бидејќи роденденот на Стефан е за неколку дена, така што ќе го прославиме овде со нашето семејство, истакна Ѓоковиќ.

Во претходните денови, многу се пишуваше за тоа дали Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен во јануари следната година, поради ковид мерките и вакцинација, за што се тврди дека е задолжителна за учесниците на првиот грен слем иднатасезона.

Ја следам ситуацијата околу Австралија и колку што разбрав, конечната одлука на Владата на Австралија и Тениската федерација на Австралија ќе биде донесена за две недели, така што тоа е првата или втората недела од ноември. Не верувам дека условите ќе се променат многу во однос на она што веќе го знаеме. Како што беше случај оваа година, ќе има многу ограничувања. Она што го слушнав од мојот менаџер кој е во директен контакт со луѓе од Федерацијата на Австралија е дека тие се обидуваат да ги подобрат условите за секого. И за оние кои се вакцинирани и за оние кои не се вакцинирани.

Главниот проблем е што ако сте во авион со лице кое е позитивно, без разлика дали сте вакцинирани или не, автоматски треба да одите во собата 14 дена. Тоа му се случи на Виктор Троицки во јануари оваа година. Не само тој, туку и 70 играчи мораа да бидат ставени во карантин. Разговарав со многу играчи и тоа е нешто за кое секој има лошо сеќавање. Би сакал играчите да се обединат уште малку, без разлика дали преку PTPA или нешто независно или преку ATP или WTA, само за на некој начин да бидеме релевантни во некој процес на донесување одлуки, објаснува Новак.

Сега, чувствувам дека играчите воопшто не се прашуваат за ништо. Што не се разликува многу од минатото како што се правеа работите, не само за Австралија, туку и за многу други турнири воопшто, да не навлегувам сега во детали. Не знам дали ќе одам во Австралија, не знам што се случува. Во моментов, ситуацијата воопшто не е добра, јасен е Ѓоковиќ.

Ја заземам позицијата што ја заземам и отсекогаш сум размислувал за истото. Нема да го откријам мојот статус дали сум вакциниран или не. Тоа е приватна работа и според нашиот закон, кој и да ве праша, можете на некој начин да му наплатите за тоа што ве прашува. Тоа е неумерено прашање. Премногу луѓе денес си дозволуваат таква слобода да прашуваат работи и да осудуваат личност. Што и да одговорите: Да, јас не, можеби, не знам, мислам, ќе го злоупотребат, вели тој.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Роналдо објави фотографија на која е само по шорцеви на јахта – светот не можеше да не го забележи овој детаљ од половина надоле „па не морал да се слика во тој момент“

Angela

Пилешко во сос од печурки: Брза и лесна подготовка

Angela

Во календарот имаме една грешка, сте ја забележале ли до сега?

Angela