EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Нова студија открива дали можеме да се заразиме двапати со омикрон варијантата

Ако некогаш сме биле изложени на сојот омикрон на коронавирус, најважното прашање што секогаш се поставува е: дали постои страв од повторно заразување со истиот вид?

Според порталот Мирор, омикронската варијанса не дава имунитет и постои можност за повторна инфекција со овој вид на вирусот.

Студијата на научниците од Империјалниот колеџ во Лондон покажа дека луѓето кои ја имале омикронската варијанта на вирусот немаат заштита од повторна инфекција со вирусот.

Истражувачите откриле дека иако луѓето имале одреден степен на антитела со првата форма на ковид и други подоцнежни варијанти на вирусот, тие не го откриле ова кога ги истражувале соевите на омикрон.

Овие наоди би можеле да објаснат зошто луѓето кои имале омикрон наскоро повторно ја „закачиле“ истата форма на вирусот.

Добрата вест е дека бројот на смртни случаи од ковид е намален, и покрај овие тврдења.

Професорот Дени Алтман од Одделот за имунологија и инфекции објасни дека омикронот е способен да „лета под радарот“ така што човечкиот имунолошки систем не може да го запомни.

– Омикрон и неговите варијанти се одлични во пенетрациите, но лоши во поттикнувањето имунитет, па тогаш добиваме нови инфекции. Не само што може да ја пробие бариерата на вакцината, туку се чини дека остава многу малку траги на имунолошкиот систем, рече професорот.

– Истражувањето покажа дека кај оние кои трипати биле вакцинирани без претходна инфекција, омикрон обезбедил зајакнување на имунитетот против претходните соеви на коронавирусот – додаде тој.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР СНИМИЛ КАКО СЕ ОТВОРА И ЗАТВОРА ПОДМОРНИЦАТА „ТИТАН“ „Да ме викнеа ќе отидев и сега ќе бев мртов!“

Angela

Неочекувани предизвикувачи на главоболка

Angela

НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА ПОМИНУВА НИЗ ПЕКОЛНА БОЛЕСТ – зад насмевката на оваа водителка на Евровизија се крие тажна животна судбина (ФОТО)

Angela