EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Нутриционист открива: Еве зошто не треба да се пие КАФЕ НА ПРАЗЕН СТОМАК

Иако кафето има бројни здравствени придобивки, нутриционистката Бранка Мирковиќ објаснува зошто никогаш не треба да го пиете овој омилен пијалок на празен стомак.

Супстанциите содржани во кафето го стимулираат, слично како и никотинот и алкохолот, производство на желудочна киселина, пренесува „Курир.рс“.

– Кафето ја „напаѓа“ гастричната слузница, а како последица може да настане попречуваер во варењето. Покрај тоа, кафето прво го зголемува притисокот, а потоа го намалува, бидејќи предизвикува дехидрација. Затоа е многу важно да пиете вода пред кафето. Ова е особено важно наутро, кога телото е инаку дехидрирано. Значи, кога ќе станете, прво испијте три децилитри вода, а потоа се друго – советува нутриционистот.

Исто така, иако се верува дека утринското кафе разбудува, американските научници открија дека кафето воопшто нема ефект на „будење“, бидејќи наутро нивото на кортизол кај луѓето е веќе доволно високо.

Имено, наутро, хормонот на стресот кортизол се ослободува и го стимулира метаболизмот, па природно не буди. Дополнителниот кофеин од кафето всушност ќе го намали ефектот, односно ќе се осигура дека на хормонот на стресот му треба повеќе време за да се врати на нормалните нивоа.

Ако се уште не сакате да се откажете од утринското кафе, секогаш додавајте малку млеко, а пред тоа јадете барем малку леб или снегулки. Така можете да уживате безгрижно во кафето – без страв од несакани несакани ефекти.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп: Овој знак го очекува напредување на работното место

Angela

7 занимливи факти за Месечината

Angela

ВИДЕО: Најзгодната спортска новинарка Дилета Леота активно тренира и во бременоста

Angela