EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

Објавена последната порака на британскиот милијардер заглавен во исчезнатата подморница – по оваа порака ќе почнете да се сомневате и вие

Пензионираниот астронаут на НАСА, полковник Тери Виртс, рече дека неговиот пријател, британскиот милијардер Хамиш Хардинг му испратил порака непосредно пред да заплови со подморницата на пат со потонатиот брод Титаник. Хардинг е еден од петте лица заробени на исчезнатата подморница.

Виртс ја откри последната порака што ја добил од својот пријател во која го извесува дека ќе отплови со подморницата на планираната мисија.

„Еј, заминуваме утре, изгледа добро, времето беше лошо, па чекаа“.

Додека спасувачките тимови продолжија да го бараат подводниот брод со пет лица, полковникот Виртс додаде дека тој и неговиот пријател воопшто не разговарале за ризиците на ова патување.

Хардинг е претседател на приватната компанија за авиони Action Aviation и еден од експертите за мисијата на бродот OceanGate Expeditions кој се нурна во водите на океанот, во неделата вечер на околу 435 милји јужно од Сент Џонс, Њуфаундленд, Канада.

Големата операција за пребарување и спасување, предводена од американската крајбрежна стража во која учествуваа и воени авиони, продолжи утринава.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ВИДЕО: Приватни снимки од Вилијам и Кејт, погледнете како изгледаше крунисувањето на Чарлс зад сцената

Angela

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Angela

На што се „палат“ мажите?

Angela