EXCLUSIVE MK
Исхрана НАСЛОВНА

ОВАА ГРУПА ЛУЃЕ НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ЈАДАТ ЈАГОДИ: Внимавајте и веднаш проверете дали сте меѓу нив!

Јагодите содржат 60 грама витамин Ц и биоактивни материи полифеноли, кои се моќни антиоксиданти.

Јагодите се многу вкусни и можат да се консумираат во многу различни комбинации. Покрај тоа, тие се многу корисни за имунитетот и содржат голем број на витамини. Сепак, многу луѓе не се сигурни колку јагоди можат да јадат во еден ден.

Јагодите содржат 60 грама витамин Ц и биоактивни материи полифеноли, кои се моќни антиоксиданти.

Се препорачуваат за деца и возрасни кои боледуваат од анемија, а содржат и фолна киселина, витамин Е, провитамин А, витамини од Б групата, како и минерали манган, железо, калциум и магнезиум.

Иако се идеално уживање и освежување, треба да внимавате на количината што ја консумирате , особено кога станува збор за помалите деца кои можеби имаат алергија на ова овошје.

Не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со вишокот на телесна тежина или високо ниво на холестерол и триглицериди во крвта. Дури и да немате никакви здравствени проблеми, треба да внимавате колку од ова овошје внесувате секојдневно во организмот, објавено е на веб-страницата „Медикал дејли“.

Лекарите од британскиот Универзитет во Оксфорд препорачуваат да консумирате само онолку колку што може да собере во вашата рака, без додаден шеќер и само два или три пати неделно во периодот од 17 до 19 часот, се наведува на веб-страницата.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дијареја – како да си помогнете?

Angela

Нутриционистите препорачуваат почесто консумирање на овој сочен плод

Angela

Ѓоковиќ се сликаше со навивач, па му тутна сто евра! (ВИДЕО)

Angela