EXCLUSIVE MK
Мобилни телефони НАСЛОВНА

Ова се новите „Pixel 6“ и „Pixel 6 Pro“

„Google“ објави дека претстојните „Pixel 6“ и „Pixel 6 Pro“ на компанијата ќе користат сопствен систем на чип (SoC), наречен „Tensor“.

Причината за објавувањето на овој чип е дека постојниот хардвер ја ограничува способноста на „Google“ да го реализира својот максимален потенцијал за „AI“ (вештачка интелигенција) и „ML“ (машинско учење). Со чипот „Tensor“, компанијата е во состојба да ги надмине овие проблеми.

Со текот на годините, „Google“ многу се потпираше на вештачка интелигенција. Со новиот чип „Tensor“, „Google“ посочува дека корисниците на „Pixel 6“ и „Pixel 6 Pro“ ќе добијат нови функции и подобрувања за превод, означување и диктирање, што не се очекуваат на други уреди. Покрај тоа, тоа ќе им помогне на уредите да работат пофлуидно. Исто така, на корисниците ќе им биде понудена подобра безбедност, со подобро безбедносно јадро и чипот „Titan M2“. „Google“ посочува дека овие карактеристики ќе им овозможат на новите уреди да имаат најмногу слоеви на хардверска безбедност во споредба со другите телефони.

Покрај најавата за „Tensor SoC“, „Google“ исто така обрна внимание на испакнатоста на камерата на задната страна на телефонот „Pixel 6“. Компанијата истакнува дека подобрените сензори и леќи се едноставно премногу големи за да се вклопат во традиционалниот квадратни модул, па „Google“ мораше да имплементира нов дизајн, кој го нарекува „лента за камера“. Во објава на Твитер, „Google“ посочува дека „Pixel 6 Pro“ има три камери, вклучувајќи телефото сензор со 4x оптички зум, додека „Pixel 6“ ги има истите камери без телефото објективот.

Корисниците ќе можат да ги купат „Pixel 6“ и „Pixel 6 Pro“ во три комбинации на бои, и сите модели користат нови материјали и завршни работи, вклучувајќи лесна алуминиумска рамка и мат алуминиумска завршница.

„Google“ не објави кога телефоните од серијата „Pixel 6“ ќе се појават во продажба и по која цена, но уредите се очекува да бидат достапни околу октомври.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Руски народен лек за замастен црн дроб: Радикално го чисти, ги исфрла сите токсини

Angela

Потрошувачите во Централна Европа сè почесто користат безготовинско плаќање

Angela

Старлетата го промени личниот опис: Ива Гргуриќ повеќе не ја препознава ниту сопствената мајка, особено силиконите ги зголеми двојно (ФОТО)

Angela