EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Ова се 4. основни хормони за среќа: Еве како да го ВКЛУЧИТЕ секој поединечно!

На вашето расположение влијаат многу работи – и добри и лоши, и одвнатре и однадвор.
Поминувањето време со некој близок или пријател може да го подобри тоа. Седењето во толпа од неочекуван сообраќај може да го расипе.
Но, вашето расположение е покомплицирано од ситуациите и опкружувањата со кои се среќавате. Треба да се земе предвид и хемијата на вашиот мозок.
Помеѓу ситуацијата што ви се случува и вашата реакција на неа, хемикалиите наречени невротрансмитери и хормони му помагаат на вашиот мозок да разбере, процени и да ви го пренесе она што го доживувате. Овие различни невротрансмитери и хормони имаат специфични задачи – секој се активира на одреден начин, сигнализира одредени емоции и стимулира одредени области на вашиот мозок.

Кога станува збор за среќата, особено, примарните сигнални хемикалии вклучуваат:
– Серотонин
– Допамин
– Ендорфини
– Окситоцин
Еве што треба да знаете за овие хормони на среќа, вклучувајќи совети за активирање на хемијата во вашиот мозок за доброто расположение што го обезбедуваат за да ви помогнат да го подобрите вашето расположение:

1. Серотонин:
Серотонинот е хормон на расположението. Вашите чувства и начинот на кој реагирате на околината ќе зависат од серотонин. Кога сте позитивни, насмеани и разиграни со околината и навистина се чувствувате разигран одвнатре, тоа значи дека нивото на серотонин ви е во ред. Доколку имате проблем со недостаток на серотонин, тој може да се „предизвикува“ секојдневно на следниве начини:
– Медитација
– Исхрана
– Афирмации

 

2. Допамин
Хормон на среќата, задоволството и системот на наградување. Овој хормон може да се активира со купување. Или кога сте среќни во љубовта, или кога добивате феноменална храна во ресторан. Значи, сè што има врска со задоволството го активира овој хормон на среќата. Може да се каже дека овој хормон е поврзан со материјализмот, а таквите работи ќе ве трогнат и вас. Ако имате недостаток на овој хормон, може да го предизвикате вака:
– Бидете креативни и уживајте си хедонистички
– Слушајте музика постојано
– Правете добри дела за другите

3. Ендорфин
Ако чувствувате стрес или болка, тоа значи дека имате ниско ниво на ендорфин. Најчесто овој хормон е доста потресен во модерното време. Неговите завидни нивоа ве спречуваат да се чувствувате нервозни. Ако мислите дека немате доволно ендорфини, можете да ги предизвикате на следниов начин:
– Вежбајте
– Гледајте смешни клипови или комедија
– Јадете црно чоколадо

4. Окситоцин
Ова е хормонот на љубовта. Без разлика дали го чувствувате тоа за вашиот партнер, дете, родители, пријатели или сосема непознати луѓе – едноставно имате љубов кон сите луѓе. Недостатокот на овој хормон може да создаде и социјална анксиозност, но добрата работа е што неговите ниски нивоа не се толку чести како ендорфините или серотонин, на пример.
Еве како да го покренете ако мислите дека имате недостаток на окситоцин:
– Прегратка
– Социјализација
– Љубезност

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

БАНКРОТИРАЛА, А НЕ ЗНАЕЛА: Лејди Гага лошите вести ги дознала од нејзиниот тим, призна колкав долг имала

Angela

СКАНДАЛ: Полиција влезе во клупските простории на Баерн Минхен

Angela

Трикови за да ги заштитите очите од гледање во телефон и компјутер

Angela