EXCLUSIVE MK
Занимливости

Овие предмети во вашиот дом не треба да се чистат со сјај за садови

Додека детергентот за садови може да се смета за чистач за сите намени, одредени површини како кожен мебел или теписи не треба да се третираат со него.

Иако детергентот за садови може да се смета за адекватна замена за многу средства за чистење со посебна намена, некои површини треба да се прескокнат.

Бидејќи е наменет да ги отстранува цврстите, мрсни дамки од садовите, може да остави траги на предмети како што се кожен мебел, резервоари за вода, теписи, па дури и на вашиот автомобил.

Резервоар за вода

Има еден дел од тоалетот во кој никогаш не смеете да ставате сапун за садови, а тоа е резервоарот за вода. Гумените и пластичните делови може да се оштетат со текот на времето со детергент за миење садови. Иако можеби изгледа како лесен и брз начин да го одржите вашиот тоалет чист и свеж, подобро е да купувате производи направени специјално за вашиот тоалет за да избегнете проблеми во иднина.

Тепих

Ако имате шампон за теписи и размислувате да користите детергент за садови, размислете повторно. Шампонот за теписи има вистинска количина на пена и конзистентност за да се осигура дека не се апсорбира премногу вода во тепихот, бидејќи влажниот тепих значи идна мувла. Покрај тоа, детергентот за миење садови остава поинаков остаток од шампонот за теписи, што го отежнува отстранувањето од влакната.

Кожен мебел

Користењето на вода измешана со било што за чистење на вашата кожа може да остави темни дамки кои никогаш не исчезнуваат. Кожата е интересна ткаенина, направена од животинска кожа. Затоа, има pH ниво кое бара внимание при изборот на вистинскиот производ за чистење. Многу средства за чистење имаат тенденција да бидат поалкални, што значи дека имаат повисоко ниво на pH, што не е добро за ткаенината.

Толку брзото чистење на мебелот со сјај за садови може да почне да го оштетува вашиот кожен мебел, предизвикувајќи пукање и лупење со текот на времето.

Автомобил

Миењето на вашиот автомобил дома заштедува пари, но треба да бидете сигурни дека го користите вистинскиот производ. Детергентот за миење садови не е вистинскиот избор. Тој е абразивен и не е направен да реагира добро со бојата на автомобилот. Ќе го отстрани восокот што спречува ‘рѓа од вашиот автомобил, па затоа се препорачува да го избегнувате.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Како кучето да го заштитите од жештините?

Angela

„Чудовиште“: Зграда со 10.000 луѓе

Angela

Доналд Трамп повторно ѕвезда на туѓи венчавки – овие парови овој ден никогаш нема да го заборават, се појавил од никаде!

Angela