EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости

Овие работи никако не ги ставајте во машината за миење садови

Многумина ќе се согласат дека машината за миење садови е еден од најдобрите „пронајдоци“ досега. Сепак, постојат предмети кои никогаш не треба да ги миете во него за да избегнете оштетување или кршење.

Најлесно е да ги ставите садовите во машината и да ја оставите целата работа, но во некои случаи ќе направи повеќе штета отколку корист. Избегнувајте да ги ставате следниве предмети во него:

Остри ножеви

Треба да го следите ова правило ако во вашата машина нема посебен дел каде што можете да ги ставите ножевите. Во спротивно, тие може да ја оштетат внатрешноста на машината.

Исто така, детергентот што се користи во машините за миење садови може да ги затапе, а топлата вода и топлината може да ги олабават нивните рачки.

Метален послужавник

Ако сакате металната фиока да трае со години, прескокнете ја машината и измијте ја во топла вода по употреба.

Откако ќе го користите неколку пати, можете да го триете со помош на сол за да ги отстраните незабележливите остатоци од храна кои можеби успеале да останат на површината.

Тефал тава

Нема да издржи повеќекратно перење во машина, па затоа треба да ги миете рачно со детергент и мек сунѓер. Не го купувајте оној со жица за да не ја изгребате тавата.

Дрвени кујнски прибор

Топлата вода и сушењето се премногу силни за дрво и може да го расипат обликот на овој додаток. Измијте го рачно во топла вода без детергент.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Пред сезоната на летување откриваме: Зошто постелнината во хотелите секогаш е БЕЛА?

Angela

Џиновско јапонско грозје се продава по цена од 10.000 долари за килограм

Angela

5 НАЈСУЕТНИ хороскопски знаци, дали сте ​​меѓу нив?

Angela