EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Овошни плодови за хидрирано и здраво тело

Дехидратацијата во лето може да доведе до многу проблеми, а загубата на калиум може да биде опасна. Затоа, треба да знаете кои се овошните плодови на кои можете да им се доверите, за вашето тело да биде хидрирано и здраво.

КАЈСИИ
Кајсии
Кајсиите се моќно овошје кога станува збор за вашата кожа и тело, поради тоа што содржат многу антиоксиданси и витамини. Овие плодови можат да го надоместат загубениот калциум, а се богати и со растителни влакна, бета каротен и витамин Ц. Вклучете ги кајсиите во вашето секојдневно мени и нема да имате проблеми со главоболка и вртоглавица.

МАНГО
Манго
Мангото е идеален извор на растителни влакна и витамин Ц. Мангото содржи два пати повеќе витамин А, од препорачаните дневни потреби. Направете си салата и уживајте.

СЛИВИ
Сливи
Сливите се лесно достапно овошје. Богати се со витамин Ц и содржат антиоксиданси, кои го заштитуваат телото од штетното дејство на слободните радикали. Сливите можат да помогнат во заштитата од срцеви заболувања, рак и други болести.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Храна што не треба да ја греете откако еднаш е зготвена

Angela

Се празнува Св. Еразмо Охридски

Angela

ФФМ официјално го промовираше Благоја Милевски за селектор на репрезентацијата

Angela