EXCLUSIVE MK
Исхрана

Одличен доматен сос, рецепт за зимница

Одличен доматен сос, рецепт за зимница.

СОСТОЈКИ:

  • 2 кг домати
  • 2 лажички шеќер
  • 2 лажички сол
  • малку свеж босилек

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Доматите засечете ги, па спуштајте прво во врелавода на 30 секунди, потоа од врелата во ладна вода на 30 секунди. Со оваа постапка доматите убаво ќе се излупат од кожата
  2. Излупете ги доматите и сечете ги на половини или четвртини. Редете во стерилизирани тегли, и додајте листови босилек по желба и вкус. Добро затворете. Потоа гответе во вода 35-40 минути. Оставете да се изладат, најдобро преку ноќ.

Уживајте!

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Богатство на витамини: Ги јакне коските, го намалува ризикот од дијабетес

Angela

Здрава храна која прави да се чувствуваме уморно

Angela

За ден исполнет со енергија: Ова е најдобриот избор за здрав појадок

Angela