EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

Од денеска во Србија достапна трета доза вакцина против Ковид-19

Третата доза вакцини против Ковид-19 од денеска ќе биде достапна во Србија.

Српската влада објави постапка за примање на третата доза, а граѓаните може да изберат која вакцина сакаат да ја примат.

„По 180 дена од примањето на втората доза, сите вакцинирани граѓани ќе можат да ја добијат третата (бустер) доза, и ќе бидат поканети преку СМС и е-пошта со линк што ќе ги одведе до порталот за е-управа, каде ќе добијат подетални информации “.

„Таму, ќе можат сами да видат дали припаѓаат на категориите на населението на кои им се препорачува да ја примат третата доза на вакцината“, се наведува во соопштението на Владата на Србија.

Се додава дека, без оглед дали припаѓаат на групите за кои се препорачува третата доза, секој може да добие дополнителна доза по желба, шест месеци од примена втора доза и по добивање на повик од е-Управа.

Според последните податоци, седум лица починале во Србија во последните 24 часа, а евидентирани се 1.288 нови случаи на инфекција. Од почетокот на епидемијата, официјално се потврдени 733.332 случаи на коронавирус, а 7.174 луѓе починале, според податоците од страницата covid19.rs.

Во моментов има 868 луѓе во болниците и 26 пациенти со Ковид-19 на респиратор.

Лекарите наведуваат дека Србија влегла во нов бран на епидемијата и дека болниците се полнат, и предлагаат заострување на веќе постоечките мерки

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Неуромедика поддржувач на македонскиот фудбал во Порто: Одиме на СП (фото + видео)

Angela

Турско Сен Тропе: Летувалиште на брегот на Егејското море кое има повеќе од 300 сончеви денови годишно

Angela

Направете си сами миризлива бомба за капење и уживајте во топла купка

Angela