EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Од ковид почина 18-годишна трудница, имала коморбидитети

Директорот на болницата во Гевгелија, д-р Димитар Крџев, вели дека целото нејзино семејство биле позитивни на ковид, а девојката била хоспитализирана со многу тешка клиничка слика

Осумнаесетгодишна трудница од Гевгелија е најмладата жртва на ковид во денешната статистика на Министерството за здравство. Како што пренесува ТВ24, девојката била во седмиот месец од бременоста.

Таа имала тешко срцево заболување и страдала од редок генетски синдром, а во гевгелиската болница дошла со силно изразени симптоми на ковид-19. Таму била хоспитализирана само едно деноноќие по што била префрлена на скопските клиники.

Директорот на болницата во Гевгелија, д-р Димитар Крџев, вели дека целото нејзино семејство биле позитивни на ковид, а девојката била хоспитализирана со многу тешка клиничка слика.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Брз и лесен летен рецепт за „паста ала зука“, фората е во тиквичките

nenad

ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ ЈА ПИЕМЕ? Научниците развиваат орална вакцина против ковид-19

Angela

Сателитите на Албанија испраќаат слики и геопросторни информации

Angela