EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА

Од кога сте немале секс? ФРУСТРИРАНИ ЖЕНИ?! Не, многу полошо!

Долготрајната сексуална апстиненција не е добра за вас. Не само за срцето и умот, туку и за здравјето – еве што се случува ако немате секс подолго време.

Немањето секс подолго време лошо влијае на срцето, умот, либидото, егото, па дури и на здравјето. И го старее телото и умот.

За да разберете колку е важен сексот, еве што се случува доколку немате секс подолго време.

Немањето секс ја влошува психичката состојба

Несомнено е дека сексот е добар за расположението, но не само за расположението: и психата има корист од тоа. Всушност, за време на сексуалниот однос, мозокот ослободува ендорфин и окситоцин, кои се дефинирани како „хормони на среќата“.

Престанувањето на сексуалната активност доведува до драстично намалување на нивото на окситоцин и серотонин.

Затоа, да се има активен сексуален живот е еквивалентно на складирање на ендорфин и зголемување на нивото на серотонин, со што се чувствувате посреќни. Се чувствуваме повеќе сочувствителни кон другите и повеќе негуваме самодоверба.

Немањето секс, од друга страна, го зголемува ризикот од доживување стрес, нерасположение и анксиозност.

Може да почнете да страдате од несоница

Несоницата е тесно поврзана со сексуалната апстиненција поради окситонот, хормонот кој се ослободува во огромни количини во моментот на врвното задоволство, оргазмот.

Покрај тоа што е хормон одговорен за среќата, окситоцинот има и многу моќно смирувачко дејство, а и ви помага да заспиете побрзо и да спиете добро. Во секој случај сексот придонесува за поинтензивен, подлабок и помирен сон.

Вагината ја губи еластичноста и влажноста

Немањето секс или немањето редовно секс значително го намалува ризикот од циститис и други бактериски заболувања, но во исто време водењето љубов ја „тренира“ вагината и ја зајакнува во мускулите.

Да се ​​збогувате со еротиката предолго време подразбира губење на мускулниот тонус, токму како што се случува со оние кои одеднаш престануваат да вежбаат во теретана.

Покрај тоа, може да имате проблеми со влажноста поради падот на естрогенот токму поради тоа што возбудата е таа што предизвикува навлажнување на вагината.

Сувоста на вагината може да предизвика циститис во најголем број случаи.

Повеќе ја чувствувате болката

Сексот ви помага да чувствувате помалку физичка болка. Ендорфините произведени во моментот на оргазам работат како моќни природни аналгетици кои ви овозможуваат повеќе да ја толерирате физичката болка, зголемувајќи го прагот на болка за најмалку два или три пати.

Помалите болки, како што се оние поврзани со менструацијата и главоболките, ќе се перципираат на полесен начин, со полесен интензитет.

Ако сте биле во сексуална апстиненција долго време, многу е веројатно дека вашата толеранција за физичка повреда е падната на најниско ниво.

Кожата е помалку сјајна

Сексот е добар за тенот бидејќи произведува естроген кој дава поголема достапност на колаген, а со тоа ја прави кожата поеластична, млада, тонирана и сјајна.

Не само тоа: сексот е одлична теретана, физичка вежба која согорува многу калории и многу се потите. Со потењето порите се отвораат и нечистотијата заробена во неа се „мие“.

Дополнително, и косата и ноктите се подобруваат.

Апстиненцијата го намалува либидото: колку помалку секс имате, толку помала желба ќе имате

Најопасната работа во малку секс? Маѓепсаниот круг во кој неуморно се тркалте: намалувањето или прекинувањето на сексот предизвикува намалување на либидото.

Колку помалку секс имате, толку помалку ќе сакате да го правите тоа.

Изгледа контраинтуитивно, но тоа е така и се зависи од хормоните кои при сексот се лачат. Во отсуство на тие хормони, постепено потребата за задоволувачки сексуален живот ќе се согледа погрешно: ќе веруваме дека можеме без секс, нема да сакаме веќе секс, но здравјето, кожата, психата, расположението и животот тивко ќе страдаат.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Најдобри готвачи: Овие 3 хороскопски знаци храната ја претвараат во уметност

Angela

Овие работи никако не ги ставајте во машината за миење садови

Angela

Дали старата љубов заслушува втора шанса

Angela