EXCLUSIVE MK
Македонија

Од попладне промена на времето и пад на температурите

Промена на времето најавуваат синоптичарите од попладне. Се очекува зголемена облачност, локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

– На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град, велат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од пладневните часови, облачноста ќе се зголемува и во Скопје каде ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Во делови од регионот попладне и во текот на ноќта ќе има повремено пороен дожд, грмежи проследени со засилен ветер и услови за појава на
град.

Ваквата промена на времето ќе услови утре и во сабота намалување на температурите од четири до пет степени.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ДЕНЕСКА Е НАЈТЕШКИОТ ДЕН ВО ГОДИНАТА – Велики петок е строг пост, еве ги обичаите

Angela

Најстудено во Битола, најмногу снег во Маврово

Angela

Арсовска со 28.083 гласа разлика го победи Шилегов

Angela