EXCLUSIVE MK
Македонија

Околу 200 луѓе од оган го бранат делчевското село Тработивиште

Пожарот кој од утрово беснее кај маалата Балабанци и Куријачко Маало е се поблиску до селото Тработивиште. Сите ангажирани сили во моментов се сконцентрирани на влезот на селото и го бранат од огнената стихија која е пресечена пред рибникот Желевица.

На терен се околу 200 лица, вклучително и противпожарни единици од регионот и Бугарија, армиски припадници и припадници на „Тигрите“ кои дојдоа напомош во гасењето на пожарот. Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски истакна дека се работи за апокалиптична ситуација која засега е под контрола да не се прошири стихијата кон самото село.

„Направивме една брза акција, меѓутоа ситуацијата беше вон контрола бидејќи ова е една хаотична апокалиптична ситуација, јас би се изразил на тој начин, којашто се надвисна над селото Тработивиште. Гасевме во текот на целиот ден и со противпожарните единици и со хеликоптери, меѓутоа заради огромниот обем на оваа огнена стихија што се случи немавме можност да го изгаснеме огнот“, изјави Трајковски.

Била воспоставена одредена контрола над селото Тработивиште за огнот да не влезе во селото и за да не дојде до жртви или материјални штети на имотите на луѓето.

„Ова е огромна стихија која ја гледаме само во научно- фантастичните филмови“, рече делчевскиот градоначалник.

Претходно, како што посочи, во пожарот кај Балабанци и Курјачко Маало изгореа две вили и две куќи и една плевна во Курјачко Маало, но за среќа нема човечки жртви.

„Во село Нов Истевник и во Мало Балабанци има четири куќи изгорено, две викендички и две куќи. Има опасност и за други куќи, меѓутоа сега засега е стабилизирано. Доколку почне повторно да се разгорува огнот, секако дека ризикот повторно постои“, рече Трајковски.

На пат кон селото Вирче се и неколку единици од Австрија кои прават појас за пожарот не се прошири во понатамошните села Град, Тамер и останатите кои се во близина на Делчево.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Од попладне промена на времето и пад на температурите

Angela

ДЗС: Попишани вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови

Angela

Суспендиран профилот на министерот на здравство Венко Филипче на Твитер

Angela