EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Отворени пунктовите за вакцинација против сезонски грип

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип. Заинтересираните граѓани кои веќе се пријавени за имунизација добиваат смс пораки со термин.

Годинава според информациите на Министерството за здравство обезбедени се 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани. Вакцините за нив ќе бидат бесплатни. Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со примариус доктор Љуљзиме Бајрами од Центар за јавно здравје.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Изнајмила Ламборџини, па исчезнала – сопственикот нуди награда од 25.000 евра

Angela

Циметот помага против состојба на преддијабет

Angela

Започна пописот на население, станови и домаќинства во Кичево, Македонски Брод и Пласница

Angela