EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Шоу биз

Песна за „дебелите девојки“ исфрлена од новата колекција најголеми хитови на „Квин“

Хитот на групата „Квин“ од 1978 година – „Fat Bottomed Girls“, е најновата жртва на тн. „Култура на исклучување“. Песната ја опеа љубовта кон „полничките“ девојки, но сепак, некои сметаат дека не е коректна, па затоа е исфрлена од новата колекција најголеми хитови на бендот наменета за помладата публика на стрим-платформата „Јото“.

„Дебели девојки, светот се врти поради вас“, гласи еден стих од песната, па се чини, за многумина денес е контроверзна.

Целта на објавувањето на колекцијата хитови на платформата е да се запознаат и помладите со музиката на „Квин“, а мнозина ја критикуваат одлуката тоа парче музика да биде исфрлено од списокот, нарекувајќи ја „апсурдна“.

„Ова е сосем нова состојба во музичкиот свет. Никој не може да разбере зошто толку добронамерна и забавна песна не може да биде прифатлива во денешното општество. Зошто не ги цениме луѓето од сите ‘форми и големини’ како што вели општеството треба, наместо ‘да се ослободиме’ од нив? Да се ​​игнорира таа песна е апсурдно. Патем, ефектот на бумеранг ќе резултира со повеќе луѓе да ја преземат таа песна отколку пред 40 години“, истакна колумнистот на Фокс Њуз, Џо Конча.

Песната е еден од најголемите хитови на легендарната рок група, а се појави и на нивниот албум „Greatest Hits“ од 1981 година. А, овојпат и некои други песни доаѓаат со предупредување дека „дел од музиката на бендот содржи теми за возрасни, како што се повремени референци за насилство и дрога“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Нови детали од новата љубов на водителот: Огњен Амиџиќ уште додека бил во брак ја изневерувал убавата Македонка со Мина?

Angela

Воопшто не и е лесно: Откако и се случи трагедијата, Анастасија го деактивираше профилот на Инстаграм

Angela

Невеста во одело: Се омажи „Ѕвездата на Гранд“, а еве како изгледаше нејзината интимна венчавка (фото)

Angela