EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Песто од див лук – и сос и чистач на организмот

Листовите на дивиот бел лук се многу вкусни и може да се искористат за подготвување на освежувачки песто сос, кој во исто време го чисти и подмладува телото.

Дивиот лук изникнува сам во природата. Мириса и има сличен вкус како со обичниот лук. Може да се користи и стеблестиот дел и листовите. На Балканот е познат под името сремуш.

За да подготвите песто од него, потребни ви се два врзопа див лук, 100 милилитри маслиново масло, ореви, пињоли или кикирики, бибер, пармезан и сол.

Сите состојки се ставаат во блендер и се блендираат додека да се добие саканата структура.

Се употребува со тестенини или печен компир, а може и како макало за со печени лепчиња или со чипс.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Зошто не треба да се фрла кората од портокал?

Angela

Пилешко во сос од печурки: Брза и лесна подготовка

Angela

Зошто треба да пиете чај секој ден?

Angela