EXCLUSIVE MK
Астрологија ЗАБАВА НАСЛОВНА

Пет совети за првото сексуално искуство во животот

Не постои универзален рецепт за успешен прв сексуален однос во животот, важно е првото сексуално искуство да биде што повеќе пријатно. Со вистинските совети може да се постигне тоа.

1. Големи очекувања, големи разочарувања

Не се фокусирајте на тоа што сте го чуле на телевизија или сте го прочитале на интернет или во книгите кога станува збор за губење на невиноста. Сите искуства се различни.

„Очекувањата се секогаш различни, првиот пат не е секогаш најпријатен. Покрај сите работи и искуства кои сте ги слушнале, не мора да значи дека е така“, вели д-р Емили Морс и додава дека во текот на првиот однос не мора да има ниту многу крв ниту силна болка.

2. Размислете каков секс сакате

Пред сè, размислете што сакате, дали првиот секс за вас значи соблекување пред партнерот, орален секс, пенетрација, бидејќи нема никаква цел што треба да се достигне. Сè зависи од вас и вашите желби.

Ако не сте сигурни што сакате првиот пат, дајте си време и откријте што ви годи. Опуштете се, истражувајте го вашето тело и тоа ќе ви покаже што му се допаѓа.

3. Одберете партнер на кој му верувате

Ако партнерот ве брза и врши притисок што побрзо да имате секс кога вие не сте подготвени, значи не сте го направиле вистинскиот избор. Не мора да бидете во врска со таа личност, важно е покрај него да се чувствувате сигурно и пријатно, да имате доверба.

4. Посветете се на предиграта

Уживајте во бакнувањето, галењето, допирите. Колку сте повеќе возбудени, толку полесно ќе се опуштите и ќе уживате.

5. Безбеден секс

Пред да преминете во акција одлучете се за контрацепција за да не ризикувате непланирана бременост и сексуално-преносливи болести. Информирајте се за видовите сексуална заштита и евентуалните ризици.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ДЕНЕСКА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: За оваа вода се верува дека е лековита, помолете се на овој светец и сите желби ќе ви станат реалност

Angela

Синови си истепале родители во Кочани и Берово

Angela

Тара Симов ужива во бременоста: Во мини бикини го покажа трудничкиот стомак (ФОТО)

Angela