EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Пикантно пилешко со ориз

Потребни состојки:

2 парчиња пилешки стек
1 јајце
Малку ѓумбир
Лук во прав
1 лажица соја сос
1 лажица густин
Малку чили во прав
Сол
Масло за пржење
Сос
1 помал кромид
1 чешне лук
50 мл сос од домати
1 лажичка мед
Чили во прав
1 лажица соја сос
Сол и бибер
30 г индиски ореви или кикирики
Малку праз

Начин на подготовка:

Исечкајте го пилешкото на коцки или ленти. За маринада промешајте јајце, ѓумбир, густин, соја сос, кромид, сол и малку чили. Прелијте ја маринадата преку пилешкото, промешајте и ставете во фрижидер околу 30 минути. Во длабока тава загрејте масло, па додајте го маринираното пилешко.
Пржете го пилешкото додека да добие убава боја, а потоа извадете го и ставете го на хартија за да се исцеди од маслото. Од тавата отстранете го остатокот од маслото и вратете го во тава.
За сосот, пропржете го ситно исечканиот лук. Додајте го исечканиот кромид, сос од домати, мед, соја сос, сол и чили. Динстајте за да се поврзат состојките на сосот, а потоа додајте го пилешкото месо.

Динстајте уште малку додека пилешкото да стане густо и лепливо, па додајте мелен бибер и посолете.

Готовото јадење наросете го со индиски ореви или кикирики и сечкан праз. Послужете со варен ориз.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Вода на празен стомак? Еве што се случува

Angela

Грешки во говорот на телото кои може да ви одмогнат во животот

Angela

Ги красат прекрасни карактеристики: Луѓето родени во ЈУНИ се посебни

Angela