EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Пилешко со моркови на едноставен начин: Месото е сочно и меко како путер

Ако сакате пилешко, тогаш подгответе го во кремаст сос со моркови.

СОСТОЈКИ:

 

  • 600 гр пилешко филе
  • 600 гр моркови
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • околу 700 мл бујон
  • 1 ловоров лист
  • магдонос
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • 250 мл павлака за готвење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Месото исечкајте го на ленти или коцки, па посолете и побиберете. Пропржете кратко, па извадете го од тавата. Во истото тавче додадете исечкан кромид и лук, а кога малку ќе се испржи додадете го морковот исечкан на кругови. Налијте бујон и зачини. Гответе додека морковите не омекнат, а потоа додадете ја павлаката за готвење. Промешајте и вратете го месото. По потреба зачинете уште малку и гответе уште 10 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

БИЛ ПОСТАР 53 ГОДИНИ ОД НЕА: Вдовицата на Берлускони го опседнувала со години, па тој морал да ја ожени – неговите деца ја мразат од дното на душата! (ФОТО)

Angela

ВАКОВ ТАТКО Е ЕДИНСТВЕН ВО СВЕТОТ – нема шанси да погодите каква желба и исполни на ќерката Душко Тошиќ, фрли брдо пари за ова! (ФОТО)

Angela

ХОРОСКОП: Кои се вашите скриени желби?

Angela