EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

Пламените јазици од Пехчево се шират во правец на Бугарија

Пожарот кај Пехчево се наближува до границата со Бугарија, јавува бугарската агенција БГНЕС. Како што се наведува оганот е на два километри од границата, а чадот се чувствувал до бугарските градови Благоевград, Симитли и дури до Сандански. Од општината Симитли, како што јавува агенцијата, излегле со соопштение до жителите на високопланинските села да бидат внимателни и да се обидат да се симнат во градот.

Во меѓувреме бугарскиот службен премиер Стефан Јанев на сослушувањето во парламентот рече дека ако состојбата со пожарите продолжува да се влошува во Бугарија ќе побараат помош со авиони од други земји. Тој прецизираше дека во моментов државата ума само еден хеликоптер за гаснење пожари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Сеферовиќ го постигна најбрзиот гол во историјата на Лигата на Нации 🎥

Angela

Живот полн со трагедии и обид за самоубиство: Зад насмевката на Тереза Кесовија секогаш се криела голема болка

Angela

Овие хороскопски знаци се најдобри шефови

Angela