EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Погледнете како изгледа АКТИВЕН ВУЛКАН, снимката е зачудувачка (ВИДЕО)

Еден од најактивните вулкани во светот, Килауеа на Хаваи, почна да еруптира по тримесечна пауза.

-Снимката од веб-камера која ја следи активноста на вулканот, откри сјај во кратерот во средата наутро, што укажува на почеток на ерупција, соопшти Хавајската опсерваторија за вулкани на Американскиот геолошки институт.

Сликите од врвот на Големиот остров на Хаваи покажуваат пукнатини во основата на кратерот кои создаваат лава на површината на кратерот. Пред да издаде соопштение за ерупцијата, опсерваторијата рече дека зголемената активност на земјотресот и промените во шемите на деформација на земјата на самитот започнале во вторникот вечерта.

Сите активности се одвиваат во затворената област на националниот парк вулкани на Хаваи и нема закана за жителите.

Вулканите на Хаваи се дом на два од најактивните вулкани во светот, Килауеа и Мауна Лоа. Според домородните хавајски традиции, ерупциите имаат неверојатно духовно значење, а се верува дека врвот Килауеа е свет и дом на Пеле, хавајското божество на вулканите.

-За оние кои сакаат да уживаат во спектаклот од дома, паркот ги пренесува ерупциите во живо и прикажува снимки од фонтаните од лава во реално време. Високото ниво на вулкански гас е главната опасност за гледачите, соопшти Службата за национални паркови, додавајќи дека „оваа опасност може да има далекусежни ефекти со ветерот“.

Килауеа последен пат избувна во јануари и покажа знаци на „зголемен немир“ во мај. Вулканот престана да еруптира во декември за прв пат од септември 2021 година. Лавата од ерупцијата во 2021 година беше содржана во кратерот на врвот Килауеа, но претходната ерупција во 2018 година беше една од најразорните во поновата историја, уништувајќи стотици домови и принудувајќи евакуација на околните населби.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Три секс пози со кои најлесно се забременува

Angela

Прво земете здив, па кликнете: Дали е ова најпровокативната снимка на Јелена Карлеуша? (ВИДЕО)

Angela

Умешно го прикрива големиот труднички стомак – Анастасија позираше во фустан кој го посакува секоја девојка, изгледа како од бајките (ФОТО)

Angela